Darłowo
Darłowo urocza miejscowość wzniesiona w sąsiedztwie ujścia rzeczki Wieprzy do morza, posiadające cenne, imponujące zabytki architektury i bujną historię.
Przecież Darłowo to nie jedynie okazałe zabytki, ale dodatkowo zdrowotny mikroklimat, dwadzieścia km rozległych plaż i czyste środowisko. Czar tego miasta przyciąga rok rocznie tłumy odwiedzających.
Z powodu pewnego oddalenia od Bałtyku, noclegi w Darłowie – w południowym jego fragmencie i w centrum miasta – są z reguły tańsze przeto stanowią pierwszorzędną opcję dla urlopowiczów planujących wakacje w wersji ekonomicznej.
Pierwsze notatki na temat miejscowości pochodzą z 11. wieku, gdy na miejscu teraźniejszego miasta Darłowo istniała osada rybacka, której ludność trudniła się typowymi dla rejonu zajęciami – żeglarstwem, rybołówstwem bądź tkactwem. Prawa miejskie zostały przyznane z początkiem czternastego wieku co, nasiliło rozwój Darłowa a także pozwoliło w połowie czternastego wieku postawić zamek książęcy.
Obecnie zabytkowy zamek książęcy jest udostępniony do zwiedzania i sprawuje rolę muzeum. Niezależnie od ekspozycji stałych, przygotowane w tamtym miejscu są nadzwyczaj ciekawe ekspozycje czasowe. Co więcej na zamku urządzane są liczne imprezy kulturalne. Z zabytkowych budowli warto jeszcze wyszczególnić kościoły: św. Jerzego, św. Gertrudy oraz Mariacki czy Kamienną Bramę – resztka murów grodzkich.
Najsłynniejsza dzielnica Darłowa – Darłówko zlokalizowana jest nad samym morzem. W Darłówku znajduje się też port rybacki, przeładunkowy i turystyczny. Odwiedzający mogą zachwycać się jednostkami pływającymi o długości do 75 metrów i zanurzeniu aż do czterech metrów. Przy wschodnim fragmencie nabrzeża cumują statki wycieczkowe, oferujące letnikom wycieczki po Morzu Bałtyckim.
W niewielkiej odległości od wejściu do portu usytuowana jest latarnia morska. Współcześnie wieża latarni ma wysokość dwadzieścia dwa m. Latarnię wybudowano w dziewiętnastym stuleciu jej wieża była wówczas dużo niższa i dopiero następne naprawy spowodowały, że stała się pełnoprawną latarnią. Teraz turyści mogą zachwycać się stanem z 1927 roku, kiedy to odbył się ostatni remont budynku.
Ażeby jachty, statki, kutry zdołały wypływać z portu, na rzece zbudowano specjalny, rozsuwany most, spinający Darłówko Wschodnie i Zachodnie. Wypada go zobaczyć, bowiem jest to wyjątkowa taka konstrukcja w kraju.
Więcej o Darłowie przeczytasz tutaj: http://www.darlowo.com.pl