Chłapowo noclegi, informacje, wczasy w Chłapowie.

Dębina

Dębina nad morzemDębina jest małą wioską w pobliżu letniska Rowy (ok 2 km) i jeziora Gardno. Porastające okolicę lasy, z dużą ilością dębów były powodem nazwania wioski, a bezpośrednie tłumaczenie niemieckiej nazwy to Piękny Las.

W XIX wieku działała w miejscowości huta szkła, wykorzystująca lokalne surowce takie jak: torf, drewno, piasek i wyrabiała butelki i tafle szklane. Towar wywożono, droga morską z portu w Ustce, do Zachodniej Europy i Rosji. Z czasem wyrób szkła stał się nieekonomiczny i w roku 1906 hutę zamknięto. Dzisiaj po hucie pozostała jedynie stodoła, zbudowana na fundamencie jednej z hut, i duży, stary dąb, który kiedyś rósł na podwórcu huty.

Miejscowość od brzegu morza oddalona jest około jednego kilometra. Plaża znajduje się u podnóża urwistego klifu. W sezonie wakacyjnym, na plaży wydzielone jest strzeżone kąpielisko długie na ok 100 metrów. Na plażę wiedzie jedno przejście zakończone stromymi schodami, sama plaża w kierunku Ustki pokryta małymi kamieniami, a w kierunku Rowów jest piaszczysta. Plaża nie jest bardzo szeroka, a w czasie sztormów fale dochodzą aż do prowadzących na plażę schodów. Znajduje się tutaj punkt obserwacyjny na skraju urwiska.

Dębina nad morzem to doskonałe miejsce dla osób lubiących bezpośredni kontakt z przyrodą, wędkarzy, grzybiarzy, rodzin z dziećmi, a również osób lubiących rowerowe wycieczki. Przez miejscowość wiedzie trasa rowerowa Rowy – Ustka, wiedzie ona przeważająco lasami i rzadziej uczęszczanymi drogami.

Polecamy

Dom Wczasowy KLIF

Chłapowo dom wczasowy Klif

Chłapowo domki

Chłapowo domki

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi