Chłapowo noclegi, informacje, wczasy w Chłapowie.

Dębki

Dębki

Historia nazwy wsi sięga 1773 r., kiedy to chłop Dębek Maciej dostał ten kawałek ziemi od klasztoru z ościennego Żarnowca, w owym czasie wioskę nazwano więc Dębek. Mieszkańcy trudnili się, jak łatwo odgadnąć uprawą darowanej roli oraz rybołówstwem. Tutaj ma swoje ujście rzeczka Piaśnica, a cała wieś jest na teranie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Na rzece Piaśnicy wytyczona była, w dwudziestoleciu międzywojennym, granica ówczesnej Polski. Po dziś dzień, mniej więcej 300 m od ujścia rzeki stoi murowany dworek z lat dwudziestych XX stulecia społecznika prof. Adama Wrzostka. Tworzył on, wspólnie z rodziną i znajomymi, w tym miejscu obozy harcerskie. Po dziś dzień dom ten nazywany jest domem Profesora Wrzostka z Poznania. Uchowało się tutaj jeszcze parę zabytków przykładowo zrobiony z drewna kościółek z lat 30 XX stulecia, lub chałupa szkieletowa z wieku XVIII-tego.
Jednakże, dla większości z nas Dębki to głównie letnisko. Poza sezonem mieszka w tym miejscu niespełna 200 mieszkańców, w sezonie znacząco więcej. Tutejsza plaża jest przyjazna kąpielom słonecznym – szeroka, piaszczysta, a przejścia na plażę, z powodu oddzielających ją niewysokich wydm, są nieomalże płaskie i komfortowe. Ciekawostką lokalnej plaży jest szansa na korzystanie z morskich a także słonecznych kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla zwolenników zupełnego nudyzmu przeznaczono specjalny kawałek plaży, który położony jest za rzeką.
Noclegi w Dębkach to rozmaita liczba pokoi gościnnych, kwater, domków letniskowych, pensjonatów a nawet luksusowych apartamentów. Ospałe przez większość roku Dębki „ożywają” w sezonie. Na ulicach pojawiają się budki, butiki, kramy z pamiątkami, fast foodami, słodyczami, otwierane są restauracyjki, sklepy, smażalnie.
Dębki to również ostoja natury. Miejscowość letniskowa położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwu rzeczki Piaśnicy zlokalizowano rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Rezerwat pokrywa 56 ha i mimo nazwy nie ogranicza się tylko do roślinności łąkowej – są tutaj także połacie lasów z sosnami, brzozami, dębami, a w poszyciu rosną: jałowiec, kruszyna, wierzba, storczyk plamisty, kosaciec syberyjski, śmiałek darniowy, woskownica europejska i kozłek lekarski. Oprócz tego meandrująca w okolicach Dębek rzeczka to siedlisko płoci, okoni, piskorzy, sandaczy, szczupaków i fląder, a na dnie – raków a także małży, a także dużo gatunków flory.
Warto zatem rozważyć Dębki wybierając noclegi nad morzem.

Więcej o miejscowości tutaj –> www.debki.com.pl

Polecamy

Dom Wczasowy KLIF

Chłapowo dom wczasowy Klif

Chłapowo domki

Chłapowo domki

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi