Gdynia
Jedno z miast Trójmiasta – Gdynia to największe miasto w Polsce nie będące stolicą województwa – zamieszkuje je bez mała 250 tysięcy mieszkańców. Jest jednocześnie najmłodszym z miast w Trójmieście – statut miasta Gdynia otrzymała w dwudziestoleciu międzywojennym.
Gdynia, chociaż jej historia sięga XIII w., rozpoczęła się faktycznie rozwijać dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Decydująca była budowa portu morskiego i wojennego – umożliwiającego dostęp do Morza Bałtyckiego II Rzeczypospolitej – zanim rozpoczęła się II Wojna Światowa zamieszkiwało ją nieomalże 130 tysięcy mieszkańców.
Gdynia to 2, biorąc pod uwagę przeładunek, krajowy port morski, specjalizujący się głównie obsługą kontenerów. Jednocześnie to kluczowy trójmiejski port pasażerski, stąd odchodzą do Szwecji promy. To również wielki port rybacki, a na Oksywiu znajduje się port wojenny – zasadnicza baza morska Trzeciej Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. W Gdyni położona jest również największa w Trójmieście marina. Może ona przyjąć do 300 jachtów, o długości do 24 metry i zanurzeniu do 3 m. Odbywa się tu dużo imprez żeglarskich jak na przykład The Culture Tall Ships Regatta. Zaletą mariny jest to, że położona jest ona nieomalże w centrum miasta, w ciągu 10 minut żeglarze mogą dotrzeć się na centralne ulice miasta.
W Gdyni odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych – z najbardziej znanym, odbywającym się od 1986 roku, festiwalem naszego filmu – Gdynia Film Festival – obrazy walczą o Złote Lwy – główną nagrodę.
Gdynia to dla dużej ilości Polaków – miejsce odpoczynku nad morzem. Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje tu cztery kąpieliska: Babie Doły, Redłowo, Orłowo i Śródmieście. Długość strzeżonych plaż to 100-200 metrów, a codziennie nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa 35 ratowników.
W Gdyni każdy wczasowicz odnajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Od komfortowych hoteli oraz apartamentów, przez ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty, aż po pola namiotowe.