Hel
Hel to miasto na końcu mierzei helskiej, o całkiem długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV stulecia Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, później stracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. U schyłku XIX wieku zbudowano tutaj port rybacki a Hel ponownie zaczął się rozwijać.
Wspólnie z rozrostem komunikacji oraz turystyki Hel stał się celem wycieczek dla mieszkańców Sopotu i Gdańska.
Po I Wojnie Światowej mimo, że większa część mieszkańców miejscowości była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego Hel przyznano odrodzonemu Państwu Polskiemu. Kilka lat potem wybudowano linię kolei łącząca Hel z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony a także port wojenny. W czasie Drugiej Wojny Światowej obrońcy miejscowości bronili się do drugiego października 1939 roku. Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli przyjechać tu jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w odwiedzaniu Helu usunięto dopiero w 1989 roku, a same szlabany usunięto dopiero w latach 90. XX w.
W dzisiejszych czasach Hel to głównie ośrodek letniego odpoczynku oraz rybactwa. Znajduje się tutaj również garnizon Marynarki Wojennej RP oraz port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można stąd wyruszyć w rejs po morzu, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 r. funkcjonuje tu Tramwaj Wodny – połączenie promowe z miastami Trójmiasta – to najtańsza i najszybsza opcja dotarcia do Trójmiasta.
Hel ma dogodną lokalizację dla wielbicieli kąpieli słonecznych – otoczony jest przez Bałtyk, z dużą ilością plaż. Można skorzystać z plaży od strony otwartego Bałtyku, czy też od strony zatoki Gdańskiej. Na plaży dużo się dzieje – o czynny odpoczynek dba Hel Animation. Aktywny wypoczynek to również wycieczki rowerowe – rower to często zabierany sprzęt na wczasy. w 2005 roku została otwarta ścieżka rowerowa – prowadzi ona przez całą helską mierzeję, w pobliżu drogi 216 – odcinek przyrodniczy – Hel – Jurata – to 10 km trasy. Hel to też pociągające miejsce dla wielbicieli nurkowania. Znajduje się w okolicy miejscowości dużo wraków, leżących na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w porcie oferują całkowite zaplecze dla nurków. Nie brak też instruktorów, którzy oferują naukę nurkowania.
Ze względu na swoją przeszłość Hel zainteresuje również amatorów historii – znajdują się tutaj fortyfikacje, Muzeum Obrony Wybrzeża, latarnia morska i Muzeum Rybołówstwa.
Hel słynie oprócz tego ze swego fokarium – to fragment Stacji Morskiej – placówki naukowej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest program odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych na Bałtyku. To również miejsce leczenia chorych osobników. Udostępniona jest sala ekspozycyjna oraz edukacyjna oraz podziemia, gdzie można, poprzez specjalne szyby, obserwować podwodne igraszki fok.
Hel to doskonałe miejsce na wypoczynek. Mnóstwo atrakcji, bogata baza gastronomiczna i turystyczna (http://www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie) spełni wymagania każdego urlopowicza.
Więcej o atrakcjach turystycznych Helu: www.hel.info.pl/atrakcje/0/hel