Chłapowo noclegi, informacje, wczasy w Chłapowie.

Jarosławiec

Jarosławiec latarnia

Na środkowym wybrzeżu naszego morza, na urwistym jego brzegu, wśród lasów, blisko dwóch jezior Wicko a także Kopań leży urlopowa wioska Jarosławiec.

W obejmujących Jarosławiec lasach wypatrzymy nie tylko normalnie występującą sosnę, ale także modrzew, daglezję, sosnę czarną.
Obdarzony charakterem krajobraz, zatorfione łąki, wydmy a także jezioro Wicko zachowywane są przez uformowanie tutaj Obszaru Chronionego Krajobrazu, z zamiarem chronienia ich walorów dla turystyki a także wypoczynku. Najatrakcyjniejsze obiekty to zbiorowiska wydm szarej i białej z trawami piaskownicą i wydmurzycą, rosną w tej okolicy w szczególności: mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, bór bażynowy, las brzozowo-dębowy.
Z poł. 16. w. wywodzą się pierwsze pisane informacje dotyczące dzisiejszego Jarosławca. Wówczas społeczność osady trudniła się w zasadzie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obrabianiem bursztynu.
Turyści zaczęli przyjeżdżać do osady pod koniec dziewiętnastego stulecia. Osobliwą atrakcją była w tamtym okresie rozpościerająca się aż na jeden kilometr o drobnym piasku plaża, na nieszczęście przez lata Bałtyk zabierał plażę. Rozpoczęto zabezpieczać plażę wznosząc opaskę, niestety Morze Bałtyckie wyrzucało na brzeg kamienie. W 2009 roku zrealizowano prace mające doprowadzić do odtworzenia plaży, przepompowano z morza duże ilości piachu oraz rozmieszczono go na brzegu. Obecnie plaża jest piaszczysta, szeroka i gotowa na przyjęcie coraz większej liczby plażowiczów.
Następną ciekawostką letniska stanowi pochodząca z 19. stulecia latarnia morska, skonstruowana w celu zmniejszenia liczby rozbić statków, do których bardzo często dochodziło na tym odcinku Bałtyku. Pierwotny budynek latarni okazał się zbyt niski, przeznaczono go latarnikom a niedaleko pobudowano wysoką na trzydzieści trzy metry ceglaną, okrągłą wieżę. W dzisiejszych czasach latarnię można odwiedzać, na jej wierzchołek wiodą drewniane, kręte schody.
W Jarosławcu działa przeróżna baza turystyczna, działa tu dużo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, domów gościnnych oferujących kwatery i pokoje, a także campingów.
Więcej informacji o miejscowości Jarosławiec, jego historii, atrakcjach w mieście i najbliższej okolicy a także różnorodną ofertę noclegów w Jarosławcu można znaleźć pod internetowym adresem: http://www.jaroslawiec.com.pl

Polecamy

Dom Wczasowy KLIF

Chłapowo dom wczasowy Klif

Chłapowo domki

Chłapowo domki

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi