Chłapowo noclegi, informacje, wczasy w Chłapowie.

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei leży niewielkie miasteczko – Jastarnia – prawa miejskie posiada od 1973 r. Wcześniej była to spokojna osada rybaków – dopiero kiedy położono w latach XX-tych minionego wieku linii kolejowej i budową portu – nastał prężny rozrost Jastarni. Przede wszystkim, za pośrednictwem rosnącego ruchu turystycznego.

Teraz Jastarnia to wielki ośrodek turystyczny a także rybacki. Na wczasowiczów czekają liczne, strzeżone kąpieliska z piaszczystymi brzegami morza, zarówno nad bezpośrednim morzem jak i nad Zatoką Pucką. Dla urlopowiczów z psami dostępny jest fragment plaży pomiędzy Juratą i Jastarnią (wejście numer 55).
W Jastarni przez cały czas silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są zapisywane w dwóch językach – po polsku i kaszubsku, w wakacje, od 2006 r., urządzana jest przedsięwzięcie Lokalny Pieniądz. Oferowany jest żeton 3 Merki – równoważnik 3 PLN, można nim płacić w określonych miejscach za produkty i usługi. Wielu urlopowiczów zostawia sobie 3 Merki jako pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tutaj prywatne Muzeum Pod Strzechą, Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, okazy znajdują się również w bosmanacie portu. W Jastarni jest również skansen fortyfikacji.
W mieście jest także latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 metrów) i na nieszczęście nie jest udostępniona dla zwiedzających. Jako ciekawostkę wypada podać fakt, że jest to jedna z dwóch, prócz latarni Stilo, w pełni metalowa konstrukcja. Skonstruowana została ona z fragmentów dawnego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa również port morski usytuowany od strony zat. Puckiej, to baza rybołówstwa, przystań pasażerska i marina jachtowa. Mogą tu wpływać dość duże łodzie – długość 60 m i zanurzenie do prawie 4 m. Basen portowy jest ochraniany przez dwa falochrony.
Jak we wszystkich miastach nad zat. Pucką, panują tu wspaniałe wprost warunki do uprawiania niezwykle lubianych sportów wodnych: kite i windsurfingu. Oprócz tego, przez całą Mierzeję Helska wiedzie szlak rowerowy, a sąsiedztwo dogodne są do spacerów.
Jastarnia to nadmorski kurort – jak kurort to bogata baza gastronomiczna oraz turystyczna. Noclegi w Jastarni to mnogość hoteli, apartamentów, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych oraz pokoi prywatnych – http://www.jastarnia.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Dom Wczasowy KLIF

Chłapowo dom wczasowy Klif

Chłapowo domki

Chłapowo domki

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi