Chłapowo noclegi, informacje, wczasy w Chłapowie.

Jastrzębia Góra

jastrzebia_góra_klif

Letnisko Jastrzębia Góra umiejscowione jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu polskiego morza. Jastrzębia Góra swą nazwę zawdzięcza najwyższemu wzgórzu (ponad 67 m n.p.m.), nad którą wirowały i osiedlały się mięsożerne ptaki – jastrzębie. Sama miejscowość nie posiada nadmiernie długiej historii. Najwcześniejsze chaty zostały posadowione tutaj dopiero na początku lat dwudziestych XX wieku – po włączeniu terenów tych do drugiej Rzeczypospolitej. Pierwszymi inspiratorami kształtowania tej wsi było dwóch wywodzących się z Warszawy przedsiębiorców: inż. Osmołowski i hrabia de Rosset.

Wykupili oni fragment rejonów obecnej miejscowości Jastrzębia Góra i postawili pierwsze budynki wczasowe. Budowa pierwszej bitej jezdni z bazaltu od Jastrzębiej Góry aż do Władysławowa to także zasługa tych 2 biznesmenów – dzisiaj to zasadniczy chodnik Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W latach międzywojennych miejscowość ta stała się modnym, zwłaszcza wśród warszawskiej śmietanki, letniskiem. O jej popularności niech świadczy fakt, iż wypoczywali tu J. Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły.
Dziś Jastrzębia Góra, to znana miejscowość wczasowa, są w tym miejscu trzy wytyczone kąpieliska morskie z rozległą – nawet do 200 m plażą. W obrębie kąpielisk brzeg jest piaszczysty, oczyszczona z kamieni, które zostały zużytkowane do umocnienia skarpowego wybrzeża. Na plażę, zważywszy na skarpę wejścia są strome i mają ok trzystu stopni. Jest dodatkowo łagodniejsze dojście kierujące na plażę od ulicy Droga Rybacka.
Jedna z najbardziej przyciągających ciekawostek Jastrzębiej Góry powstała całkiem niedawno, bo w dwutysięcznym roku po wykonaniu analiz geodezyjnych, stwierdzając iż właśnie tu, znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt Polski. W tym miejscu wzniesiono pamiątkowy kamień zwany „Gwiazda Północy”.
W Jastrzębiej Górze zachowały się zbudowane w latach dwudziestych wille – willa Pawłowicza, Kaszubka, Rossetówka, i pierwsze schronisko przymorskie z tamtych lat Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi też kościół pw. Świętego I. Loyoli. Kościół ten nie jest zabytkiem – wzniesiony został dopiero w połowie lat 80. dwudziestego w. jednak ma nietypową konstrukcję – ma 2 kondygnacje. Dodatkową atrakcją świątyni są dwudziestojednogłosowe organy, z wykorzystaniem których od 1992 roku organizowane są Koncerty Organowe.
Naturalną atrakcją wczasowiska jest Lisi Jar. Wąwóz ów, kiedyś liczący z grubsza dziesięć km długości, w sporej części został przejęty przez morze. Skarpowe zbocza wąwozu porośnięte są więcej niż stuletnimi bukami, z domieszką pojedynczych jarzębów, świerków, brzóz a także zdziczałych grusz. W górnej części jaru poszycie gęsto porośnięte jest paprotkami.
Liczne ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, domy gościnne, domy wczasowe oraz pensjonaty w Jastrzębiej Górze ustanawiają wieloraką i rozmaitą ofertę noclegową.
Oferty obiektów oferujących noclegi w Jastrzębiej Górze -> www.jastrzębiagóra.pl/jastrzebia-gora-noclegi

Polecamy

Dom Wczasowy KLIF

Chłapowo dom wczasowy Klif

Chłapowo domki

Chłapowo domki

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi