Chłapowo noclegi, informacje, wczasy w Chłapowie.

Jurata

Jurata molo

Miejscowość urlopowa Jurata to wschodni fragment miasta Jastarnia. Z Juratą kojarzony jest ośrodek wypoczynkowy Prezydenta Polski – po prawdzie, to znajduje się on w granicach administracyjnych Helu.

Jurata to wyjątkowo młody kurort nadmorski, do lat XX-tych XX wieku były tam jedynie wydmy i rósł las sosnowy. Wszystko zaczęło się tu w 1928 r. Ówczesna Polska posiadała wąski dostęp do Bałtyku. Z tej przyczyny, pobudowano między innymi port wojenny i handlowy w Gdyni, a także powstały miejsca letniego odpoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej luksusowa.
Oficjalnie, otwarcie kurortu Jurata to maj 1931 r. Najbardziej prestiżowy był ekskluzywny hotel Lido – przebywali w nim m.in. Tola Mankiewiczówna, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak czy Eugeniusz Bodo. Własne letnie rezydencje posiadała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Potoccy czy też hr. Tyszkiewiczowie) a także znani politycy: Ignacy Mościcki bądź Józef Beck. Do Juraty przybywali na wypoczynek sławni i bogaci Polacy oraz goście z zagranicy. Do dzisiejszych czasów ocalało dużo ówczesnych will, pensjonatów i hoteli.
Po II Wojnie Światowej socjalistyczne władze zamierzyły uczynić z Juraty miejsce wakacyjnego odpoczynku dla robotników. Powstało wtedy wiele resortowych, zakładowych ośrodków wczasowych i wybudowano (w 70-tych latach) wykonane z drewna, długie na 300 metrów, molo spacerowe wiodące w głąb Zatoki Puckiej.
Po upadku socjalizmu nowi posiadacze pensjonatów, ośrodków wczasowych, will czynili co tylko się dało ażeby Jurata znów stała się luksusowym kurortem. W przeciągu minionych 20 lat wybudowano dużo ekskluzywnych, wytwornych a przede wszystkim komfortowych ośrodków wczasowych, pensjonatów i hoteli. Chociaż, nieliczni pamiętający przedwojenną Juratę utrzymują, iż to jeszcze nie ówczesna Jurata, to nabiera ona z powrotem prestiżowego charakteru.
W Juracie są dwie plaże: rozleglejsza oraz chętniej odwiedzana nadmorska – na niej znajdują się bary a także żółte osłony dla korzystających z plażowania, kształtem przypominające przedwojenne kosze plażowe. Druga plaża leży nad Zatoką Pucką – którą z kolei, biorąc pod uwagę płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają amatorzy kite i windsurfingu.
Jeżeli ktoś ma ochotę poczuć atmosferę przedwojennego, elitarnego kurortu w takim razie noclegi w Juracie będą idealnym wyborem.

Polecamy

Dom Wczasowy KLIF

Chłapowo dom wczasowy Klif

Chłapowo domki

Chłapowo domki

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi