Chłapowo noclegi, informacje, wczasy w Chłapowie.

Karwieńskie Błoto

Karwieńskie Błoto

Dopiero na początku XVII stulecia założono wioskę Karwieńskie Błoto na terenach przedtem charakteryzowanych jako bagna niestosowne do celów osadniczych. Poczynili to osadnicy z Fryzji – doświadczeni w budowaniu wiosek na terenach grząskich i zalewanych przez morze. Wioskę wzniesiono ściśle z holenderskimi wzorami – budynki budowano w dwóch rzędach, a sąsiedztwo osuszono.

Stawiano w tym miejscu domy i budynki gospodarskie w konstrukcji szkieletowej. Do dziś uchował się budynek z końca osiemnastego wieku – niestety został nieraz przebudowany oraz zagubił swój pierwotny klimat. Potomkowie „Olendrów” zamieszkiwali te tereny do końca II Wojny Światowej – kiedy to zostali wysiedleni na tereny Niemiec. Po dawnych osadnikach zostały w tej okolicy resztki cmentarza.
Teraźniejsze Karwieńskie Błota to 2 wsie. Karwieńskie Błoto I to wcześniejsza wieś, znajdująca się dalej od brzegu, tuż przy zasadniczym szlaku komunikacyjnym, tuż przed wjazdem do Karwi, jest w pewnej mierze tańszy wariant noclegowy dla wczasowiczów, którzy – planując tańsze wczasy – mają ochotę korzystać z ślicznej, szerokiej i piaszczystej plaży, atrakcji oraz rozrywek w Karwi. Dystans od Karwieńskiego Błota Pierwszego do morskiego brzegu to przeszło 2 kilometry. Krótsza droga wiodąca na brzeg morski prowadzi obrzeżem miejscowości Karwieńskie Błoto II, które zlokalizowane jest bliżej Bałtyku. W obu tych wsiach dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego stulecia rozpoczęła się rozwijać turystyka. Wsie proponują cichy, uspokajający odpoczynek, równolegle proponując typowe wakacyjne atrakcje w sąsiedniej Karwi.
Nad brzegiem morza znajduje się natomiast wypoczynkowa miejscowość Karwia położona w sąsiedztwie Jastrzębiej Góry. Tu znajduje się chyba najszersza w okolicy piaszczysta plaża, rozdzielona ona jest wydmami a także lasem sosnowym, który jest częścią parku krajobrazowego. W Karwi można odwiedzić rezerwaty przyrodnicze. Do Karwi przyjeżdżali letnicy już przed 1939 r.
Zarówno w Karwi oraz w Karwieńskim Błocie bez trudności znajdą Państwo dobraną do Waszych potrzeb propozycję noclegową – polecamy stronę: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Dom Wczasowy KLIF

Chłapowo dom wczasowy Klif

Chłapowo domki

Chłapowo domki

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi