Latarnia Morska Rozewie
Latarnia Morska w Rozewiu zlokalizowana jest pod nr 1 na ul. Leona Wzorka w Rozewiu. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował w niej w latach 1920 -1939 i we wrześniu 1939 roku został zamordowany przez najeźdźców. Sama latarnia nosi imię Żeromskiego, który w latach 1920 -1924 odwiedzał Rozewie – zamieszkiwał rzekomo nawet w latarni.
Budowla latarni powstała w 1822 roku i poddana była dwóm istotnym przebudowom. Pierwszej w 1910 oraz następnej w 1978 r. Podczas tej drugiej dokonała się największa metamorfoza w wyglądzie latarni – podwyższono ją o 8 metrów przez wstawienie walca z metalu. Powodem zwiększenia wysokości były sąsiednie drzewa, które zasłaniały światło z latarni. Na wieży zainstalowano również inne źródło światła.
Budynek jest udostępniony dla odwiedzających, co więcej w jego wnętrzach zlokalizowane jest nieduże Muzeum Latarni Morskich. Można w nim podziwiać m.in. dawny reflektor latarni razem z wyposażeniem elektrycznym – urządzenia te pozostały na swoim miejscu w trakcie modernizacji latarni. Latarnia ma wysokość niespełna trzydzieści trzy metry, a dzięki usytuowaniu na wysokim urwisku źródło światła znajduje się na wysokości ponad 83 m n.p.m. oraz jest widoczne z 26 Mm.
Jej budynek jest całkiem charakterystyczny – biała, murowana dolna część i metalowa, czerwona góra. Sąsiadujące miejscowości: Jastrzębia Góra, Władysławowo oraz panoramę morza można podziwiać z tarasu widokowego latarni.
Pod adresem: http://www.rozewie.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz propozycję oferującą noclegi w Rozewiu.