Ustka
Położona u ujścia rzeki Słupia Ustka to uzdrowisko, letnisko, portowe miasto i siedziba władz gminnych zarazem. W średniowieczu Ustka była kaszubską wsią rybacką, do dziś zachowały się szachulcowe domy rybaków oraz układ zabudowy średniowiecznej wsi.
Portowy charakter dawnej Ustki nadal odnaleźć można oglądając budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX stulecia, ceglany budynek przy ul. Zaruskiego – jeden z najdawniejszych spichlerzy zbożowych, Czerwoną Szopę – starą bazę ratowników morskich a również spirytusownię.
Bezsprzecznie jednak, największą ciekawostką portu Ustka są mola – wschodnie i zachodnie – które współczesną formę uzyskały na przełomie XIX i XX stulecia. Dzisiaj do portu wpływają jachty, statki pasażerskie, a nawet okręty wojenne – gdyż w Lędowie koło Ustki umiejscowione jest Centrum Szkolenia Marynarki. W porcie znajdziemy także wiele smażalni i tawern.
Tutaj jest też latarnia – budynek z czerwonej cegły z końca XIX w., obok nasady wschodniego falochronu. Wieża latarni ma ośmiokątny przekrój, o wysokości przekraczającej dwadzieścia jeden metrów. Białe światło, wysyłane z latarni jest widoczne na odległość bez mała trzydziestu kilometrów. W sezonie wczasowym latarnia udostępniana jest turystom do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, z racji ujścia Słupi odseparowane jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko umiejscowione jest na plaży wschodniej. Kąpielisko strzeżone jest przez ratowników WOPR na długości ok. 500 m. Plaża zachodnia ma jeden posterunek ratowników ok. 100 metrów pomiędzy pomostami.
Dodatkowo na długości plaż rozciąga się nadmorska promenada – ukochane miejsce spacerowe wczasowiczów i kuracjuszy. W miejscowości znajdziemy także niemało pomników, a najświeższym spośród nich jest, oddająca cześć aktorce kabaretowej i komediowej, Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta 25 lipca 2012 r.
Lokalna, ogromna baza turystyczna, oferuje noclegi w Ustce dopasowane do potrzeb nawet wybrednych wczasowiczów. W dodatku, dla ułatwienia komunikacji od 2003 r. Słupsk i Ustkę łączy porozumienie zwane Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji kolejowej i autobusowej.
Pod internetowym adresem: http://www.ustka.info.pl znajdziesz wiele informacji o Ustce, jej atrakcjach, najbliższej okolicy a również pełną ofertę przedstawiającą noclegi w Ustce.